AKTUALNOŚCI

Auto nostalgia

3 kwietnia 2019

Na Pewuce nie zabrakło motoryzacji. Słynna targowa „Iglica”, czyli pawilon nr 11, w 1929 roku nosił nazwę Wieża Górnośląska. Właśnie w jej  wnętrzach prezentowano pojazdy z Państwowej Wytwórni Samochodów, w tym pierwszy samochód C.W.S. o mocy 42 KM.

Ursus na Pewuce przedstawił pierwsze polskie ciężarówki i autobusy. Francuska firma AS pokazywała czteroosobową limuzynę, która, poza blokiem, napędowym wyprodukowana została w Warszawie. Na wystawie pojawił się motocykl całkowicie polskiej konstrukcji „Lech”  z silnikiem dwucylindrowym o mocy 500 cm3. Do Poznania przyjechał również 6-cio cylindrowy „Stetysz”, który wcześniej wziął udział w rajdzie Monte Carlo.

W 2019 roku mija 90 lat od otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej. To pełne rozmachu przedsięwzięcie wystawiennicze pokazywało osiągnięcia odrodzonego państwa polskiego. Wpłynęło również na dalszy rozwój Targów i Poznania. Wystawa trwała 138 dni i odwiedziło ją 4,5 mln zwiedzających z całego świata.

Fanów pojazdów zabytkowych zapraszamy już w najbliższy weekend do Warszawy na targi Auto Nostalgia, a jesienią na Retro Motor Show do Poznania.