138 dni
wydarzeń i atrakcji
112
obiektów na 65 ha
4,5 mln
zwiedzających i 1.427 wystawców
900 dni
przygotowań
Fenomen PeWuKi
W 2024 roku mija 95 lat od otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej. To jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie wystawiennicze pokazywało dynamikę odrodzonego państwa polskiego, miało silny rys modernizacyjny i mocno wpłynęło na kształt oraz przyszłość Poznania. PeWuKa stanowiła powiew nowoczesności w bardzo zróżnicowanym gospodarczo i społecznie kraju. Podczas wystawy pokazywano polskie dokonania w dziedzinach przemysłu (m.in.: ciężkiego, naftowego, górniczo–hutniczego, włókienniczego, garbarskiego, konfekcyjnego, drzewnego, budowlanego, spożywczego czy chemicznego), handlu, rolnictwa, opieki społecznej, wychowania fizycznego, sportu, kultury, sztuki i nauki.
AKTUALNOŚCI
-
Trwają obchody Roku Cyryla Ratajskiego
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Rada Miasta Poznania, Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania, Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Stacja Naukowa PAU w Poznaniu i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu zorganizowali 3 marca 2025 r. ogólnopolską konferencję naukową z okazji 150. rocznicy urodzin Cyryla Ratajskiego, poświęconą dylematom i wyzwaniom związanym z działalnością i dorobkiem Cyryla Ratajskiego. […]..
-
Cyryl Ratajski patronem 2025 roku w Poznaniu
3.09.24 poznańscy radni jednogłośnie poparli projekt w sprawie ustanowienia 2025 roku “Rokiem Cyryla Ratajskiego”. W ten sposób uczczona zostanie przypadająca 3 marca tego roku 150. rocznica urodzin byłego prezydenta miasta. Uzasadniając swoją decyzję radni wyliczyli zasługi Prezydenta Ratajskiego dla Poznania – m.in. budowa mostu Bolesława Chrobrego, pierwsza w Polsce i w Europie Wschodniej spalarnia śmieci, […]..
-
Wnuczka Dyrektora Wachowiaka z wizytą na Targach
Mieliśmy ogromną przyjemność gościć na Międzynarodowych Targach Poznańskich Teresę Wachowiak, wnuczkę Stanisława Wachowiaka – Dyrektora Naczelnego i Prezesa Zarządu Powszechnej Wystawy Krajowej, który zapisał się w historii jako wybitny organizator tego największego wydarzenia dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Przygotowana przez niego wystawa w 1929 roku stała się symbolem II Rzeczypospolitej, ukazując integrację polityczną, narodową i kulturową […]..
WYDARZENIA
-
95 LAT POWSZECHNEJ WYSTAWY KRAJOWEJ
13 maja 2024
Powszechna Wystawa Krajowa, została zorganizowana w 1929 roku i prezentowała osiągnięcia pierwszych dziesięciu lat istnienia odrodzonej Polski. Dzięki targowym tradycjom Poznania oraz wysiłkowi ówczesnego prezydenta miasta Cyryla Ratajskiego mogła się odbyć w naszym mieście. Spektakularna wystawa trwała od 16 maja do 30 września 1929 roku. Przez 138 dni odwiedziło ją 4,5 miliona gości z kraju […]
-
Roger Sławski i jego epoka
23 października 2019
Zapraszamy na konferencję naukową poświęconą sylwetce naczelnego architekta Pewuki.
-
Wystawa – PIERWSZY RAZ – modernistyczny zryw Powszechnej Wystawy Krajowej
od 12 do 30 października 2019
2019 rok przypomina nam, że PeWuKa to bardzo ważny rozdział w historii Poznania, któremu zawdzięczamy nie tylko rozkwit terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich, ale też wiele istniejących do dziś budynków czy rozwiązań urbanistycznych.
Media error: Format(s) not supported or source(s) not found
Download File: https://pewuka.pl/wp-content/uploads/2024/05/Powszechna_Wystawa_Krajowa_.mp4CIEKAWOSTKI
Stosując współczesny język Pewuka była inkubatorem przedsiębiorczości, promowała najnowsze wynalazki i osiągnięcia polskich inżynierów. W Pawilonie Ministerstwa Poczt i Telegrafów można było oglądać telewizor polskiej konstrukcji. Było to zaledwie trzy lata po światowej premierze tego wynalazku. Autorem rodzimego odbiornika był inż. Stefan Manczarski, jeden z pracowników ministerstwa. Najbardziej imponującym urządzeniem na Wystawie była pierwsza turbina wiatrowa. Skonstruował ją inż. Witold Wiśniewski z Inowrocławia. Miała 34 metry wysokości i składała się z 400 części. Turbina o mocy 20 koni mechanicznych mogła posłużyć do napędzania maszyn rolniczych lub do zasilania domu. Warto poznać inne ciekawostki związane z Pewuką.