AKTUALNOŚCI

Rocznica otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej

19 maja 2020

91 lat temu – 16 maja 1929 roku otwarto Powszechną Wystawę Krajową. Już samo otwarcie było ogromnym wydarzeniem, a cała wystawa była krokiem milowym w rozwoju nie tylko Poznania, ale i całego naszego kraju.

Na PeWuKę rozbudowano infrastrukturę miejską, z rozwiązań której goście i mieszkańcy Poznania korzystają do dzisiaj. Powstały nowe obiekty targowe, które nadal są częścią Międzynarodowych Tragów Poznańskich. Jednak ogromną część PeWuKi stanowiły pawilony tymczasowe. Ale dokładnie każdy zaprojektowany element tej ogromnej, bo rozłożonej na powierzchni 65 hektarów, wystawy był niezwykle innowacyjny i nowoczesny.

Dokładną historię wystawy można prześledzić w pięciotomowym dziele zbiorowym  pt. „Powszechna Wystawa Krajowa w Poznaniu w roku 1929” wydanym w 1930 roku pod kierownictwem dr Stanisława Wachowiaka Prezesa Zarządu P.W.K. nakładem Powszechnej Wystawy Krajowej. Na niemal 3 tysiącach stron opisano historię jak powstawała PWK – od pomysłu przez finansowanie, budowę, wystawców, aż po jej  likwidację. Jest to wyjątkowe kompendium wiedzy na temat wystawy.

PWKa trwała 138 dni. W 112 obiektach zaprezentowało się 1427 wystawców, których odwiedziło 4,5 mln zwiedzających z całego świata.