WYDARZENIA

95 LAT POWSZECHNEJ WYSTAWY KRAJOWEJ

Powszechna Wystawa Krajowa, została zorganizowana w 1929 roku i prezentowała osiągnięcia pierwszych dziesięciu lat istnienia odrodzonej Polski. Dzięki targowym tradycjom Poznania oraz wysiłkowi ówczesnego prezydenta miasta Cyryla Ratajskiego mogła się odbyć w naszym mieście. Spektakularna wystawa trwała od 16 maja do 30 września 1929 roku. Przez 138 dni odwiedziło ją 4,5 miliona gości z kraju […]

Powszechna Wystawa Krajowa, została zorganizowana w 1929 roku i prezentowała osiągnięcia pierwszych dziesięciu lat istnienia odrodzonej Polski.

Dzięki targowym tradycjom Poznania oraz wysiłkowi ówczesnego prezydenta miasta Cyryla Ratajskiego mogła się odbyć w naszym mieście. Spektakularna wystawa trwała od 16 maja do 30 września 1929 roku. Przez 138 dni odwiedziło ją 4,5 miliona gości z kraju i zza granicy. Pewuka stanowiła dla Polski impuls rozwojowy, na arenie międzynarodowej legitymizowała młode, niepodległe Państwo, ugruntowała też wizerunek Poznania jako handlowej i targowej stolicy kraju.

W związku z jubileuszem 16. maja odbędzie się konferencja prasowa z udziałem władz Miasta oraz przedstawicieli instytucji kultury, a w przestrzeni miejskiej i w internecie pojawią się reklamy upamiętniające to wydarzenie. Na Placu Pewuki można już oglądać wielkoformatową wystawę przedwojennych zdjęć R.S. Ulatowskiego obrazującą najbardziej charakterystyczne dla XX lecia m.wojennego obiekty targowe. Zostanie też zorganizowanych szereg wydarzeń odnoszących się do Pewuki.

Zapraszamy na spacer śladami Pewuki po dzisiejszych terenach targowych. Znany krytyk architektury i publicysta Jakub Głaz opowie jak ta przestrzeń wyglądała 95 lat temu – Noc Muzeów, zbiórka w sobotę 18 maja, o 19:00 przy bramie nr. 9. W tym samym dniu, tyle że o 10:00 wyjazd miłośników dwóch kółek i targowych historii z Placu Pewuki na Wolę na festyn „Poznań w Formie”, gdzie wśród atrakcji pojawi się quiz wiedzy o Pewuce z nagrodami. Dla tych, którzy chcą zajrzeć w głąb historii nie lada gratka „Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej” w PCC, gdzie Pewuka będzie jednym z ważnych wątków.

Zapraszamy !