AKTUALNOŚCI

Wykład “Przestrzenne konteksty Poznania i Powszechnej Wystawy Krajowej”

7 czerwca 2019

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu zaprasza na wykład “Przestrzenne konteksty Poznania i Powszechnej Wystawy Krajowej”, który wygłosi dr hab. Hanna Grzeszczuk-Brendel.

Hanna Grzeszczuk-Brendel – historyk sztuki, pracownik Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, zajmuje się zagadnieniami architektury i miasta w XIX i XX wieku, jest autorką kilkunastu publikacji i artykułów o tematyce budownictwa mieszkaniowego Poznania, np. “Mieszkanie w mieście. Poznań w kontekście europejskich reform mieszkaniowo-urbanistycznych”.

Jednym z najważniejszych punktów prezydentury Cyryla Ratajskiego była Powszechna Wystawa Krajowa i przygotowanie miasta do tego wydarzenia. Wystawa, która odbyła się 90 lat temu, wywarła znaczny wpływ na miasto i na kierunki jego rozwoju, znacznie przeobrażając centrum oraz kilka dzielnic. Nie mogłaby się  jednak ona odbyć bez tradycji targowych i wystawowych Poznania oraz bez infrastruktury pozostałej po wcześniejszych wystawach m.in. słynnej Wystawie Wschodnioniemieckiej.

 

Wykład jest częścią programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie “Prezydent wart Poznania – Cyryl Ratajski (1875-1942)”, trwającej do 30 września 2019 r.

 

15 czerwca (sobota), godz. 13.00

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza

Stary Rynek 84

wykład jest częścią bezpłatnego zwiedzania muzeum w ramach biletu “wstęp wolny”

obowiązują zapisy pod nr tel: 61 852 89 71 lub mailowo: rezerwacja.muzeumhs@bracz.edu.pl