AKTUALNOŚCI

Wymyślanie przestrzeni nowoczesnego miasta

8 kwietnia 2019

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu zaprasza na wykład, który jest częścią programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie “Prezydent wart Poznania – Cyryl Ratajski (1875-1942)”, trwającej do 30 września 2019 r.

Wykład “Wymyślanie przestrzeni nowoczesnego miasta. Koncepcje rozwoju Poznania i ich realizacja w okresie prezydentury Cyryla Ratajskiego” wygłosi dr inż. arch. Grażyna Kodym-Kozaczko (Instytut Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa Politechniki Poznańskiej), autorka kilkunastu publikacji o tematyce rozwoju urbanistycznego Poznania.

Pierwsze lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości to epokowy etap rozwoju Poznania. Z peryferyjnego miasta garnizonowego Królestwa Prus, a następnie Cesarstwa Niemieckiego, zamkniętego w fortyfikacjach pruskiej twierdzy, na początku XX wieku pełniącego funkcję rezydencji cesarskiej stopniowo przekształcił się w ośrodek o europejskich ambicjach i możliwościach. Pod rządami prezydenta Cyryla Ratajskiego Poznań stał się ważnym centrum szkolnictwa wyższego i nauki, handlu zagranicznego i przemysłu. Wizje rozwoju miasta oparte zostały na nowatorskich i perspektywicznych koncepcjach urbanistycznych, kontynuowanych i rozwijanych także współcześnie.

Wykład jest częścią programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie “Prezydent wart Poznania – Cyryl Ratajski (1875-1942)”, trwającej do 30 września 2019 r.

 

13 kwietnia (sobota), godz. 13.00

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza

Stary Rynek 84

wykład jest częścią bezpłatnego zwiedzania muzeum w ramach biletu “wstęp wolny”

obowiązują zapisy pod nr tel: 61 852 89 71 lub mailowo: rezerwacja.muzeumhs@bracz.edu.pl